|
|
|
Aristos Historia Starożytna, Cesarstwo Rzymskie, Rzym narodziny imperium, matura historia, kurs przygotowawczy.
Autor profesor Ryszard Kulesza
Początki Rzymu otacza tajemnica, którą raczej zaciemniają, aniżeli rozświetlają opowiadane przez starożytnych często sprzeczne ze sobą legendy. Względna zgoda panowała tylko, co do jednego, że twórcy Rzymu wywodzili się od Eneasza który uciekając ze zdobytej przez Achajów Troi u kresu swej wędrówki osiadł w Lacjum. Szczegółowe wersje wyglądały już jednak różnie. Wedle jednej z nich Rzym założył Remus, jeden z czterech synów Eneasza, wedle innej uczynił to sam Eneasz, który przybył do Italii wraz z Odyseuszem, a założone przez siebie miasto nazwał od imienia jednej z Trojanek, Romy. Jeszcze inna wersja głosiła, że Trojanka Roma poślubiła miejscowego króla Latinusa, z którym miała trzech synów, najstarszy zaś z nich, Remus założył miasto Rzym. Sami Rzymianie za twórców miasta i państwa uważali Romulusa i Remusa. Zachowała się tradycja, że byli oni synami Eneasza lub córki Eneasza, rozumowanie o tyle karkołomne, że wojnę trojańską datuje się na ok. 1200 rok p.n.e. (w tym mniej więcej czasie umieszczali ją starożytni), założenie Rzymu zaś najczęściej sytuowano w 753 roku p.n.e. Ową lukę wypełniła tradycja rzymska listą królów latyńskich z Alba Longa.
Wedle najbardziej i dziś znanej wersji jeden z potomków Eneasza, Amuliusz usunął z tronu brata Numitora, zabił jego syna, a córkę o imieniu Rea Sylwia oddał na służbę bogini Weście, której kapłanki składały śluby czystości. Gdy za sprawą boga Marsa Rea powiła bliźnięta, Romulusa i Remusa, z rozkazu króla wrzucono ich do rzeki Tybru. Ocalałych w cudowny sposób chłopców wykarmiła wilczyca, a wychował pasterz królewski. Gdy dorośli ukarali stryja, a sami postanowili założyć nowe miasto tam, gdzie ocaliła ich do śmierci wilczyca na wzgórzu Palatyn. Remus przypłacił życiem przekroczenie granic miasta wytyczonych przez Romulusa, który został pierwszym królem miasta nazwanym od jego imienia Rzymem (Roma).
Oto jak o wydarzeniach tych opowiada rzymski dziejopis Liwiusz: „Amuliusz wypędził brata i sam zasiadł na tronie. Do jednej zbrodni dodał drugą – męskie potomstwo brata zgładził. Córkę tego Reę Sylwię skazał na wieczyste dziewictwo, czyniąc nią niby dla zaszczytu westalką i w ten sposób odjął jej nadzieję potomstwa.
Pełen wykład przygotowanie do matury Rzym narodziny imperium znajdziesz w naszym sklepie na płycie cd audio lub MP3
|
|
|