Bitwa pod Grunwaldem, czyli pięć godzin, które wstrząsnęły Europą
„Wtorkowy poranek 15 lipca 1410 roku był chłodny. Po całonocnej ulewie pozostał tylko niewielki deszcz. Wiatr był na tyle silny, że zrezygnowano z rozstawienia królewskiego namiotu kaplicznego. Na trzeci sygnał trębacza, 40-tysięczna armia polsko-litewska dosiadła koni i ruszyła polnymi drogami na wschód. Piętnastokilometrowy marsz prowadził przez płonące wsie, podpalone przez straż przednią. Minięto Jankowice i Gardyny. Stąd wojsko zakręciło na północ, by przez Turowo i Browinę dotrzeć do położonego nad jeziorem Łubień Ulnowa. Dochodziła 8. Deszcz przestał padać, zza chmur wyszło słońce. Król Władysław Jagiełło zdecydował się na postój. Na wzgórzu u południowego skraju jeziora czeladź obozowa zajęła się rozstawianiem królewskiego namiotu, bowiem ochrzczony kilkanaście lat wcześniej Jagiełło każdy dzień rozpoczynał od wysłuchania mszy świętej. ....”
Tak rozpoczęła się jedna z najważniejszych bitew w historii Polski. Jakie były jej przyczyny, szczegółowy przebieg i konsekwencje dowiedziecie się słuchając naszej płyty. Narracja oddająca ducha okresu, liczne odniesienia do materiałów źródłowych, omówienie obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”, nagrania z epoki to dodatkowe powody, dla których tej pozycji nie powinno zabraknąć w waszej bibliotece.
Na płycie omówiono m.in.
Sąsiedztwo polsko-krzyżackie "Przyjęty w Brześciu plan kampanii zapowiadał po raz pierwszy w dziejach konfliktów-krzyżackich starcie generalne. Dotąd wojny Polski z Zakonem miały charakter ograniczony."
Wielka wojna "Gdy w 1409 roku wybuchło kolejne powstanie na Żmudzi, a do Malborka udał się jako polski poseł arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Kurowski, wielki mistrz zdecydowany był już na wojnę."
Bitwa pod Grunwaldem "15 lipca, około 8, wojska polsko-litewskie stanęły u południowego wybrzeża jeziora Łubień. Od zachodu nadchodzili Krzyżacy. Król wysłuchiwał dwóch mszy, podczas gdy wojska litewskie szykowały się do bitwy na prawym skrzydle,"
Po bitwie "Po trzydniowym pobycie na polu bitwy, wojska polsko-litewskie stanęły pod Malborkiem 25 lipca. Oblężenie tej trudnej do zdobycia twierdzy przeciągało się do września, gdy sprzymierzeni, znękani zarazą, musieli odstąpić od walki.
Tajemnice obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem"
Słuchając materiału audio poznasz przebieg i znaczenie Bitwy pod Grunwaldem.
Oglądając film odkryjesz tajemnice obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem
Płytę możesz zamówić w naszym sklepie lub otrzymać za darmo korzystając z promocji w sklepie www.karchersklep.pl