|
|
|
Historia Starożytna, Cesarstwo Rzymskie, Najstarsze Cywilzacje, matura historia, kurs przygotowawczy
Autor Profesor Ryszard Kulesza
Dzieje Ziemi liczymy w miliardach i milionach lat. Dzieje człowieka w setkach tysięcy. Dzieje cywilizacji trwają zaledwie kilka tysięcy lat. Narodziny cywilizacji, które zapoczątkowało przejście do osiadłego trybu życia, jakie dokonało się w ramach tak zwanej „rewolucji neolitycznej” początkowo na Bliskim Wschodzie, na obszarze tak zwanego Żyznego Półksiężyca, rozciągającego się od Morza Śródziemnego po Mezopotamię, a z czasem rozprzestrzeniło się na inne obszary. „Rewolucja neolityczna” oznaczała udomowienie zwierząt i opanowanie techniki uprawy roślin. W jej wyniku człowiek z myśliwego stał się rolnikiem i hodowcą. Przeszedł do osiadłego trybu życia. Najpierw tworzył niewielkie osady, które z czasem stały się coraz większe.
W pewnym momencie rodzi się cywilizacja. Mówimy o niej wówczas, gdy mamy do czynienia ze społeczeństwami zorganizowanymi w państwa, których zaczątkiem były powiększające swój obszar ośrodki miejskie. Nazwa cywilizacja pochodzi od łacińskiego słowa „civitas”, które oznacza miasto.
Za wyznaczniki cywilizacji przyjmuje się zakładanie miast, początki wielkiej architektury i sztuki, okrzepnięcie struktur państwowych oraz wynalezienie pisma. Wynalazek pisma zamyka zarazem epokę pradziejów inaczej pra- czy też prehistorii. Dzięki pismu ludzie przestali być bezimienni. Wraz z pismem rodzi się historia. Trwa ona około 5 tysięcy lat, zatem nie jest bardzo długa. .......
Całość wykładu znajdziesz na płycie cd audio lub MP3 w naszym sklepie.
|
|
|